FILM W MEDIACH

Osada w Kopcu w powiecie opatowskim stanie się planem do filmu z epoki brązu. W wiosce zostaną nagrane najważniejsze sceny

Osada w Kopcu w powiecie opatowskim stanie się planem filmowym.

Wyjątkowa w skali całego kraju wioska neolityczna w Kopcu, w gminie Iwaniska w powiecie opatowskim, na kilka dni posłuży jako plan filmowy. Już za tydzień w tym miejscu, będą nagrywane najważniejsze sceny do najnowszego, fabularyzowanego dokumentu Krzysztofa Paluszyńskiego pod tytułem „Berło z brązu – symbol zmiany cywilizacyjnej”.

Więcej w https://echodnia.eu/

Stowarzyszenie Filmowców Polskich – „Berło z brązu – symbol zmiany cywilizacyjnej”

Punktem wyjścia do filmu są kurhany z odnalezionymi w nich wyrobami z  brązu i złota – tzw. groby książęce z miejscowości Łęki Małe w pobliżu Kościana w Wielkopolsce, funkcjonujące również, jako „Wielkopolskie Piramidy”. Są to największe zbadane kurhany w Polsce. Zbudowane one zostały przez członków społeczności, którą dzisiaj archeolodzy nazywają kulturą unietycką. Profesor Janusz Czebreszuk – archeolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który prowadzi badania wykopaliskowe na stanowisku archeologicznym w Bruszczewie, twierdzi, że osada jest fenomenem na skalę światową.

Osada w Kopcu w powiecie opatowskim stanie się planem do filmu z epoki brązu. W wiosce zostaną nagrane najważniejsze sceny

https://echodnia.eu/
Osada w Kopcu w powiecie opatowskim stanie się planem do filmu z epoki brązu.
W wiosce zostaną nagrane najważniejsze sceny

Kurhany w Łękach Małych to unikat na skalę europejską. Stały się inspiracją do filmu

Przy drodze z Kościana do Grodziska Wielkopolskiego widoczne są niepozorne pagórki, które stanowią jeden z najcenniejszych zabytków powiatu grodziskiego. To pozostałość cmentarzyska kurhanowego należącego do kultury unietyckiej z wczesnej epoki brązu. Ile kurhanów pod Kamieńcem było pierwotnie, nie wiadomo. Jeszcze w połowie XIX wieku doliczono się 14, teraz pozostały 4. Ich historia od lat jest przedmiotem badań prowadzonych przez naukowców, a znalezione w jednym z kurhanów berło sztyletowe, uważane za oznakę władzy i symbol zmiany cywilizacyjnej, stało się jedną z inspiracji do najnowszego filmu Krzysztofa Paluszyńskiego.

berlo